21,8 milyar dolarlık halka açılımıyla Alibaba ticaretin lideri olmayı başardı. Amazon’un ve Ebay’in toplamından daha değerli bir hale gelmeyi başaran Alibaba liderlik koltuğunu aldı. Parekende, grup satın alma ve ödeme sistemleri alanlarında faaliyet gösteren Alibaba sınırlarını genişletmek istiyor. Alibaba’nın CEO’su Jack Ma’nın uluslararası hedefleri ise sır olmayıp herkese açık bir şekilde elindeki verileri yayınladı.

Amazon’un tahtını sallayan Alibaba daha ne kadar başarılı olabilir ki? Amazon’dana daha iyi bir üstünlük kurmayı hedefleyen Alibaba ve Amazon arasındaki kürel e-ticaret savaşı her ne kadar yeni başlamış olsa da Forbes eldeki verilerine bakarak tahminlerde bulunduğu bir analiz yayınladı.

Çeşitli ürünler satan bu iki firmanın aynı zamanda büyük bir kullanıcı kitlesi de var. Alibaba doğrudan satış değil alıcı ve satıcıları buluşturan bir platform olarak öne çıkmayı başarırken Amazon direkt olarak satış yapıyor.

Alibaba direkt satış yapmadığı için mallarını saklamak için depolara da ihtiyacı olmadığından dolayı karı oldukça yüksek oluyor. Alibaba Çinli kullanıcıların ihtiyaçlarını tam olarak bilirken Amazon lojistik ve tedarikçi zincirinde uzmanlaşmış. Amazon’un Çin’de bir satış yapabilmesi için rakibi Alibaba’dan fazla dağıtım kanalları ile iletişime girmesi gerekiyor. İyi bir strateji geliştirmesi dışında milyarlarca alt yapı harcaması yapması gerekiyor. Amazon özel tedarikçi zinciri karşısında Alibaba’ya göre güçsüz durumda.

İkilinin küresel e-ticaret savaşı çetin geçecek gibi görünüyor. Yani günün sonunda kazananlar kullanıcıları olacak. Peki ya siz Alibaba’yı mı yoksa Amazon’u mu tercih ediyorsunuz?

Kaynak: veteknoloji