Android L olarak anılan ve farklı isimler verilen Android’in yeni sürümü için aslında ipuçları verilmişti. Android Lollipop tam sürümü resmen çıktı. Google’un düzenlemiş olduğu etkinlikte tanıtımı yapılan Android Lollipop ek özelliklerle birlikt yeni Android sürümünün daha da gelişeceği sinyalini verdi.

Resmi olarak tanıtılan Nexus 6 ve Nexus 9 modelleriyle birlikte hayata geçen Android sürümünün yeni adı belli oldu. Android 5.0 Lollipop adını alan cihaz yeni sürümdeki yenilikler ile bir araya geliyor. Bakalım Android 5.0 Lollipop nasıl geliyor?

Tamamen yenilenen yazılım alt yapısı ile gelen cihaz ART ve 64 Bitdestekli olarak geliyor. Cihazın en büyük gelişimi ise ART yapısı. Android’in son sürümünde hayatımızın bir parçası olan ART sanal makinesi yerine doğal olarak uygulamaları çalıştıran başarılı bir yazılım olduğunu söyleyelim. Uygulamaların daha verimli çalışablmesi için daha az güç tüketimi yapıyor. Yüksek performans sunan cihaz Dalvik alternatifi olan ART doğrudan ARM, MIPS ve X86 mimarileriyle uyumlu olarak çalışmaktadır. Yapılmış olan testlerde de ART tabanlı Android 5.0 Lollipop’un performans açısından Dalvik uygulamaları epey geride bıraktığını görüyoruz.

Yeni yazılım teknolojisi ile Android 5.0 Lollipop çok katmanlı fiziksel layerlar üzerinde işlemler gerçekleştirmektedir. Daha anlaşılır ve performans açısından daha iyi olması beklenen cihaz görselliği de arttırıyor.

Android işletim sisteminin Tasarım Bölüm Başkanı konu ile ilgili şu sözeri dile getirdi.  “Basit, anlaşılır olmayı amaçlıyoruz. Bir piksel renge ve derinliğe sahip olsa ne olurdu diye düşündük”

Materyal olarak yenilenen cihaz cümlelerini de lansmanda dile getirdi. Chrome tarayıcısı tamamen yeni bir deneyim ve performans sunacağı konusunda epey iddialı görünüyor. Yüksek performanslı bir deneyimi sunan cihaz yeni güç tasarruf özelliği ile cihaz içerisindeki tüm kalemler farklı farklı kontrol ediliyor.

Arama arayüzünün yenilendiğini görüyoruz. Numara girişi ve arama arayüzleri farklı olarak karşımıza çıkıyor. Gerçek zamanlı olarak gölge efekti sunan 3D animasyon desteği ve yeni arayüzünde Gmail tipografik olarak da güncellediğini görüyoruz.

Google’ın yeni sürümü Android 5.0 Lollipop sizce Android ekosistemindeki sorunları çözmeye yardımcı olacak mı?

Kaynak: veteknoloji