SONY DSC

Günümüzde bir çok sıfır araç artık güzel multimedia sistem seçenekleri sunmaktadır. Fakat bunların yine iyisi 100.000 tl üzeri araçlarda bulunmaktadır.

Siz de aracınıza multimedia sistemi taktırmak istiyorsanız ve ya değiştirmek istiyorsanız bu rehber size yardımcı olacaktır.

Multimedia Sistemi Nedir?

Taşıtlarımızda genelde orta göğüste bulunan radyo, cd çalar gibi özellikleri barındıran cihazlar ve araç içi ses sistemini kapsar.

Piyasada satılan harici multimedya sistemleri.

Double din ve ya single din olarak ikiye ayrılan aracınızın yapısına uygun iki alt kategori ile başlar. Aracınıza uygun olan cihazların yaygın olan işletim sistemleri,

  1. Windows CE (Compact Edition)
  2. Android OS

gibidir.

  1. Windows CE İşletim sistemi multimedia cihazları

Bu cihazlar genelde düşük işlemci hızları ve düşük ram boyutları ile piyasada bulunmaktadır. Uygulama yüklemek bir çoğunda mümkün değildir. Çalıştırdığı müzik ve video formatları sınırlıdır. Android multimedia sistemlerine göre daha stabildir.

 

2. Android OS İşletim sistemi multimedia cihazları

Bu cihazlar ise klasik android tabletler gibi çalışmaktadır. Piyasada bulunan ürünlerin neredeyse tamamı Joying, Klyde gibi markaların ürettiği cihazların varyasyonlarıdır. Rockchip işlemcili olup en iyisi 2.0 – 2.2 Mhz hızlarında ve 4 gb ram bulunduran cihazlardır. Takriben 300 ila 500 tl arası aldığınız basit tabletler kadar performans sunar. Eğer kasma takılma gibi durumlara tahammül edemiyorsanız windows ce li versiyonlarını değerlendirmenizi tavsiye ederim. Windows CE ye göre daha zengin içeriğe sahiptir. Uygulama yüklenebilir. Örn. birden fazla navigasyon uygulamasını yükleyebilir, müzikleriniz için de Spotify ı kullanabilirsiniz.

Android Multimedya cihazlar MTCA, MTCB, MTCC, MTCD kod adları ile sırası ile devam eder. MTCA Android 4 a kadar güncellenebilir. MTCB Android 5, MTCC Android 6 (Custom Rom ile 7), MTCD ise Android 7 (Güncelleme gelebilir 8) e kadar güncellenebilir. Alfabetik sıra ile devam ettikçe her biri bir öncekinin üst modeli olarak düşünülebilir.

Malesef android multimedia sistemi edinme kararı aldığınızda fazla bir seçenek bulunmuyor. Dış görünümü ne kadar değişse de donanımı birbirinin aynısı oluyor. İki sistemde de geri görüş kamerası, dvi kamera gibi bir çok özellik bulunuyor. Satın alırken muhakkak direksiyon kumandası desteği var mı öğrenin.

Genelde çin malı bu cihazların malzeme kalitesi pek iyi değildir. Buna mikrofon da dahildir. Cihaz aldığınızda biraz elektronik bilginiz var ise internetten araştırarak ses kalitesini artırma yollarını deneyebilirsiniz.

Multimedia sistemi ile birlikte çoğunlukla 45×4 Watt çıkışlı Built-in bir amfide gelmiş olacaktır. Çoğu araçta 25×4 Watt amfi ve buna uygun hoparlör tesisatı vardır. Dolayısıyla hoparlörlerinizi de değiştirerek ses kalitesini de artık artırabilirsiniz.

Eğer android multimedia cihazı alacak iseniz kesinlikle işletim sisteminde bir kaç tweak yapmayı düşünün. Cihazınız hızlandırıp ekstra özellikler kazandırabilirsiniz. Bunun yanında Viper4Android uygulaması ile fevkalade ses kalitesini yakalayabilirsiniz.