Hangi İşletim Sistemi Size Daha Uygun?

Günümüzde o kadar çok akıllı telefon var ve o kadar farklı fiyatlara satılıyor ki artık telefonumu değiştireyim deyip 1 saat içierisinde telefon almak zor hale geldi? Aslında bütün derdimiz elimizdeki bütçe ile alabileceğimiz en iyisini almak. Peki bütçemize ve kullanım ihtiyacımıza göre en optimum telefon hangisi? Bu yazımızda bu konuyu ele alacağız.

Ayın En Iyi Mobil Cihazları

 

iOS mu, Android mi, Windows Mobile mı?

Akıllı telefon deyince akla ilk gelen iki işletim sistemi tabi ki iOS ve Android. Son zamanlar da piyasada önemli bir yükseliş kazanan Windows Mobile’ı da unutmamak gerek.

 

iOS

25281030

Dünya genelinde Apple cihazlarının prestij aracı olması gibi bir algı mevcut. Kullanımı basit, kullanıcı dostu ve pek fazla özgürlük tanımayan bir işletim sistemidir. Telefondan beklentisi bir bilgisayar kadar olmayan ve kullanıcı dostu bir arayüz arayan insanlar için idealdir.

En büyük problemi veri paylaşımının kısıtlı olması. Wifi ve Bluetooth ile normal şartlarda başka cihazlarla veri paylaşımında bulunamıyorsunuz. Ayrıca arayüzü değiştirmenize de imkan sağlamıyor ve başka kaynaklardan uygulama yüklemenize izin vermiyor.

Tabi ki bu kısıtlamaların tümünü Jailbreak ile aşmanız mümkün.

iOS işletim sistemli bir telefon almak isterseniz fazla seçeneğiniz bulunmuor. Telefon olarak Apple iPhone ve Tablet olarak iPad dışında seçeneğiniz malesef yok.

Fiyat olarak iPhone 4S: 900 TL  ve  iPhone 6+: 2685 TL arasında değişik modeller ve fiyatlar ile iPhone satın alabilirsiniz.

 

Android

index_landing_page

Telefon piyasasında en çok Marka ve Model seçeneği bulunan işletim sistemidir. Arayüzü iOS a kıyasla biraz daha komplike ve tabi kullanıcı dostu, çokça özgürlük tanıyan bir işletim sistemidir.

Veri paylaşımı kolay ve bilgisayardan beklediğiniz bir çok şeyi yerine getirebilen bir işletim sistemidir. Arayüzünü kişiselleştirme, dışarıdan uygulama yükleme gibi özelliklere fabrika çıkışı olarak sahiptir. Varsayılan uygulamaları (SMS) değiştirme ve daha çok özellik ekleme gibi seçenekleriniz de mevcuttur. Ayrıca cihazınıza Root izinleri vermekle beraber var olan bir kaç sınırınızı da kaldırabilirsiniz.

Kısaca cihazında olabilecek en çok özgürlüğü isteyen ve bilgisayarında yapabileceği çoğu şeyi yapmak isteyen kişiler için idealdir.

Fiyat olarak: 200 TL den başlar ve 2800TL ye kadar değişir.

LG, Samsung, HTC, Sony, Asus   Android telefon piyasasının liderlerindendir.

Eğer Android İşletim sistemli bir telefon almaya karar verdiyseniz Donanım Rehberimize bir göz atın!
Android Cihaz Nasıl Seçilir?

 

Winows Mobile

1396523624

Microsoftun Nokia’yı satın almasıyla birlikte sıkça karşılaştığımız Windows Mobile kullanım şartları ile iOS a benzer bir yapıya sahip. Fazla özgürlük tanımamakla birlikte arayüzü android ve ios un aksine biraz alışılmışın dışındadır. Farklı bir telefon isteyen ve cihazından fazla bir beklentisi olmayan kişiler için idealdir.

Fiyat olarak: 550 TL ve 1400TL arasında bulabilirsiniz

Şimdilik sadece Nokia ve HTC ile sınırlı bir Marka seçeneğine sahibiz.