Apple’ın kullanıcılara sunduğu yeni mobil işletim sistemi iOS 8 yayınlandığı günden beri eleştiri oklarının hedefinde oldu. Birçok sorunla beraber gelen iOS 8 en büyük şikayeti ise Apple kullanıcılarının her zaman başını ağrıtmış olan batarya süresinin iyice azalması oldu.

Kullanıcılara adeta prize bağlı hale getiren yeni güncelleme milyonlarda kullanıcıyı çileden çıkarmış durumda. Peki iPhone’ların batarya süresi nasıl uzatılır? Birkaç özellikten vazgeçerek telefonunuzun ya da tabletinizin batarya süresini üst seviyelere çıkartabilirsiniz.

İşte iOS 8’de batarya süresini uzatmanın püf noktaları:

Suçlu uygulamalara gereğini yapın: iOS 8 hangi uygulamaların pili sömürdüğünü gerçek zamanlı olarak bizlere gösteriyor. Daha az kullanın, kapatın ya da silin gitsin. Sizden değerli mi? (Ayarlar > Genel > Kullanım> Pil kullanımı)

Otomatik Wi-Fi aramayı kapatın: Telefonunuzun sürekli etraftaki kablosuz bağlantı noktalarıyla flört etmesi bataryayı yiyip bitiriyor. Bu ilişkiye son vermek sizin elinizde. (Ayarlar > Wi-Fi > Ağlara bağlanmadan sor)

Uygulama güncellemelerini durdurun: Evet, hepimiz uygulamaların otomatik güncellenme özelliğinin iPhone’a gelmesine çok sevindik. Ama itiraf edelim, telefonun açık olması bir miktar daha önemli. (Ayarlar > iTunes & App Store > Otomatik İndirme > Güncellemeler)

Arkaplanda çalışan uygulamaları susturun: Multitasking de cihazın piline tam saha baskı yapan unsurlardan biri. Gereksiz olan uygulamaların faaliyetlerini durdurabilirsiniz. (Ayarlar > Genel > Arkaplanda Uygulama Yenile)

Lokasyon bilgilerini kapatın: Birçok uygulama konum bilginizi gereksiz yere tutarak sadece hobi olsun diye pilinizi emiyor. Candy Crush’a bulunduğunuz yeri söylemeden de anti-sosyal yaşayabilirsiniz. (Ayarlar > Gizlilik > Konum Servisleri)

Ekranın parlaklığını kısın: Ekran parlaklığı da pil ömrüyle doğrudan ilişkisi olan parametrelerden biri. Otomatik parlaklık ayarını kapalı tutun ve gözünüzün ve gönlünüzün el verdiği kadar parlaklığı kısın.

Eski bir kuralı tekrar edeyim: En karanlık ekran, şarjı bitmiş bir telefon ekranıdır.

Handoff özelliğinden vazgeçin: Handoff iOS 8 ile gelen harika özelliklerden biri. Kullanıcıların Apple cihazları arasında kesinti yaşamadan işlerini sürdürmesini sağlayan Handoff’un bir başka özelliğiyse pille besleniyor olması. (Ayarlar > Genel > Handoff ve Önerilen Uygulamalar)

Bildirimleri kapatın: iOS 8, bildirimlerin uygulama bazlı kapatılmasını mümkün kılıyor. Facebook’ta paylaştığınız yeni profil fotosunun beğeniliği bilgisinden mahrum olmadan gereksiz bildirimleri kapamanız ve pilden tasarruf etmeniz artık olası. (Ayarlar > Bildirimler)

Eski tasarruf tedbirlerini devam ettirin: Wi-Fi ve Bluetooth’u gerekmediğinde kapalı tutmak, müzik dinlerken hoparlör yerine kulaklık kullanmak, klavye tıkırtısı gibi ekstra sesleri kapatmak, otomatik kilitlemeyi bir dakikaya çekmek, e-postaları manuel olarak kontrol etmek, Parallax’ı pasife almak gibi geleneksel çözümleri de aksatmamak gerek.

Kaynak: veteknoloji