Belkide dizüstü bilgisayarın çok ısınıp kendi kendine kapanması en iyi ihtimal bazı durumlarda ısınan bilgisayar donanımlarına zarar verir buda size büyük maliyetlere sokabilir.Bu makalede bunların başınıza gelmemesi için size kendi bildiğimiz kadarıyla bazı alternatif çözümler sunacağız.

Kullanılan Zemin:

Öncelikle dizüstü bilgisayarınızı kullandığınız zemin.Adı her ne kadar dizüstü bilgisatar olsada dizüstünde kullanmanızı önermiyoruz çünkü sağlık açısından zararlı.Dizüstü bilgisayarını yumuşak zeminler yerine daha sert seminlerde kullanmanız ısınmasını engelleyecektir.Eğer yumuşak zeminde kullanırsanız hava çıkışlarını kapatırsınız buda bilgisayarın ısınmasına neden olur.

Fan Temizliği:

Bilgisayarını sert zeminde kullanmanıza rağmen hala ısınma sorunları ile karşı karşıya kalıyorum diyorsanız fan temizliği için kollarınızı sıvamanızı tavsiye ederiz.Ancak bunu yaparken bazı önlemleri unutmanızı istemeyiz.

Temizliğe başlamadan önde aşağıdaki adımları izlemek sizin için yararlı olacaktır:

-Bilgisayarınızı kapatın.

-Bataryayı çıkarın.

-Güç kablosunu çıkarın.

-Statik elektiriğe karşı önlemlerinizi alın.

Bu işlemleri yaptıktan sonra artık bilgisayarınızın içini açabilirsiniz yalnız dikkatli olun ben hiç bu işlerden anlamam diyorsanız birinden yardım almanız veya internetten nasıl temizlendiği konusunda videolar izlemek önerilir seçenekler arasında.

Termal Macun:

Buraya kadarki işlemler sorununuzu çözmeye yetersiz kalmışsa;bunlara ek olarak yeterli tecrübeye sahipseniz soğutucu bloklarının altına ,yeni termal macun sürebilirsiniz.Yapılan işlemin ardından soğutma blokları tam oturtulmalıdır aksi takdirde bilgisayarınız bileşenlerini soğutamaz ve zarar görebilir.

Kalan Tek Çare Soğutucu:

“Hayır bunların hiçbiri işe yaramıyor” diyorsanız tek çare olarak bir soğutucu almak kalıyor.Bilgisayarınıza uygun iyi bir soğutucu ile ısınma sorunu ile baş edebilirsiniz.Tabii ki kafanıza göre gidip bir soğutucu almak yerine bilgili birilerine danışarak size en uygun soğutucuyu seçmeniz yararınıza alacaktır.

 

Kaynak: veteknoloji