Samsung Galaxy cihazınıza root yaparsanız ne olur?

Bildiğiniz gibi Root izinlerinin cihazınıza getirisi büyük. Fakat Android 4.2 den sonra Samsungun getirdiği güncelleme sonucu kernelinize “Knox Warranty Void” sayacı geldi ve artık cihaz işletim sistemi üzerinde yapacağınız herhangi bir müdahale cihazınız garanti dışına çıkarıyor.

Peki Ne bu Knox Warranty Void?

Cihazını Download Mode a aldınığın zaman görebileceğiniz bir kernel edit sayacıdır. Yani işletim sistemine, kernel e izin verilen dışında yaptığınız herhangi bir işlem bu sayacı artırıyor ve cihazınız garanti dışı kalıyor.

s4TITY5
Üzerinde oynama yapılmamış bir Samsung Galaxy S4
 
31338kh
Üzerinde oynama yapılmış bir Note 2

Tabi ki bu sayaç bizi durdurmayacak. Öncelikle bu sayaca dokunmadan cihazınızı root etmenin, sonra da diyelim sayacı 1 yaptık bunu tekrar 0 yapma yönteminden bahsedeceğim.

TowelRoot

TowelRoot Geohot ın yaptığı ve genel olarak 3 Hazirandan sonra kernel günellemesi olan tüm cihazları Knox sayacına dokunmadan rootlayabiliyor. Fakat bazı cihazlar malesef henüz desteklenmiyor. i9500 gibi… Tabi biz bu yöntemi öncelikle Knox sayacını tekrar 0 a düşüremiyorsak tercih etmeliyiz. Zaten düşürebiliyorsak böyle bir şeye ihtiyacımız yok.

 

Diyelim ki root yaptık ve sayaç 1 oldu. Cihazımız hala açılıyor ve bizim de garantiye göndermemiz gerekti.

İşte burda devreye TriangleAway devreye giriyor. Xda da göründüğü gibi uzunca bir desteklenen cihaz listesi var. Eğer cihazınız bu listede ise endişenmenize gerek yok. Root yapın, İstediğiniz CustomRom u yükleyin, sayacımız sonra yine 0 a çekilebilecek ve kimsenin bu cihaz üzerinde daha önce oynama yapılmış olduğundan haberi olmayacak. Doğal olarak tekrar garanti kapsamına girecek.

 

Peki hem TowelRoot cihazınızı desteklemiyor, hemde TriangleAway cihazınızın sayacını sıfırlamıyor ise ne yapacaksınız? Galaxy S4 – i9500 bunlardan biri.
Yapacak fazla bir şey yok aslında. Ya garantisi batsın deyip Root edeceksiniz ya da geliştiricilerin bu cihazlar için destek vermesini bekleyip sonra Root işlemini yapacaksınız. Seçim sizin.