Ülkemizde ilk olarak Lollipop güncellemesi LG G3 modeli ile kullanıcılara sunulmuştu. Ardından daha hızlı bir şekilde güncellemeyi HTC One M8 cihazında görmüştük. Şimdi de Samsung Galaxy S5 için güncelleme yayınlandı. Samsung güncellemeyi verme konusunda geri kaldı diyebiliriz.

Güncellemeyi yayınladıklarını Facebook Türkiye sayfasında açıklayan Samsung Lollipop güncellemesini nihayet cihazlarına taşıdı. Android 5.0 Lollipop sürümü için OTA güncellemesini ülkemizde almaya başlayan cihazın sürümü ise G900FQJVU1BOA2 sonunda ROM’a kavuşmuş oldu.

Peki bu güncelleme kullanıcılara ne kazandırdı. Galaxy S5‘teki parmak izi tarayıcısını Note 4 ile aynı hale getirdiğini görüyoruz. Ayrıca Samsung parmak izi algılama performansını arttırmış olarak karşımıza çıkıyor.

123123

Lollipop güncellemesi ile yazılımsal değişikliklere de gidilmiş. Galaxy S5’e gelen yazılımsal değişikliklerin artık tamamen ART yapısında olduğunu görüyoruz. Chrome ve sistem arayüzünün 60 FPS hızında çalışması bekleniyor. Yani artık kullanıcılar daha hızlı bir internet deneyimine kavuşacak. Bildirim destekli yeni kilit ekranıyla gelen güncelleme ile artık cihaza dokunmanız ve girmeniz yeterli olacaktır. Mirror link ve dikkat bildirimleri gibi yeniliklerle gelen güncelleme sonucunda Samsung’un arayüzüyle beraber gelen tüm uygulmalar ise ART mimarisine göre yenilenmiş. Materyal dizaynı önemseyen Samsung en büyük değişikliği kullanıcı arayüzünde gerçekleştirmiş olacak karşımıza çıkıyor.

Bazı kullanıcılar Galaxy S4‘e Android 5.0 Lollipop güncellemesi gelecek mi diye sık sık soruyorlar. Samsung’un 2013 yılında piyasaya sürdüğü bu cihazını yabana atacak değildi. Sadece Galaxy S4 için değil Galaxy S4 mini için Lollipop güncellemesi geliyor. Bazı bölgelerde güncelleme alınmaya başlanmış olsada ülkemizde Samsung şuan için sadece Galaxy S5 için güncellemeyi verdi.. Peki siz Samsung Galaxy S5 cihazınızı Lollipop sürümü ile güncellediniz mi?