En güncel telefonlardan biri olan Samsung Galaxy S8, S8+ (Plus) ın hiç bir yerde göremeyeceğiniz bilinmeyen özelliklerini sıralıyoruz.

1. Rozet Temizleme

Bildirim geldikten sonra simgeler üzerinde çıkan kırmızı bildirim simgesi bazen bildirime baksanız dahi orada kalıyor ve ya herhangi bir sebeple görmek istemiyorsunuz.

Simge üzerine basılı tutun ve “İşareti Temizle” seçeneğine dokunun.

2. VoLTE Aktif hale getirme

VoLTE (Voice over LTE) GSM yerine eğer karşı cihazda destekliyorsa 4G teknolojisini kullanarak görüşme yapmanızı sağlayan hizmettir. Öncelikle operatörünüze göndereceğiniz aktif etme mesajından sonra cihazınızdan bu özelliği açmanız gerekir.

Ayarlar>Bağlantılar>Mobil Ağlar yolunu takip ederek VoLTE aktif etme sayfasına ulaşabilirsiniz.

3. Ayrı Uygulama Sesi

Hangi uygulamanın, hangi cihazdan ses vereceğini tanımlayabileceğiniz seçenektir. Örneğin Spotifydan çalan şarkılar araç bluetoothundan gelirken diğer uyarı sesleri telefondan gelsin şeklinde ayarlayabilirsiniz.

Ayarlar>Sesler ve Titreşim>Ayrı Uygulama Sesi seçeneğinden aktif edebilirsiniz.

4. Bluetooth Çift Ses

Bluetooth seçeneklerinden “Çift Ses” i seçerek iki ayrı medya oynatıcısına bağlanabilir, eş zamanlı müzik yayını yapabilirsiniz.

5. Hızlı İris Tarayıcı

Ekran kilidini açar açmaz üstte görsel çıkmadan hemen iris tarayıcısını devreye almak için resimde görünen seçeneği aktif edin.

Ayarlar>Kilit Ekranı ve Güvenlik>İris Tarayıcı

6. Arayan Kimliği ve Spam Koruması

Harici uygulamalar ile verilen bilinmeyen numara gösterme hizmeti (CIA gibi) cihazımızın içine gömülmüş durumda. Aktifleştirmek için,

Telefon>Ayarlar(Üstteki üç nokta ile)>Arayan kimliği ve spam koruması aktifleştirin

7. Açılır Kapanır Navigasyon Çubuğu

Resimde görünen küçük noktaya tıklayarak açılır kapanır navigasyon çubuğunu kullanabilir, büyük ekran avantajından faydalanabilirsiniz. Çubuğu kapattıktan sonra, ekranın altından yukarı sürükleyerek navigasyon çubuğunu her ekranda görünür yapabilirsiniz.

8. Durum Paylaşımı

Kişiler uygulamasından en üstte yer alan “Ben” bölümünde kendi profilinizi oluşturabilirsiniz. Bu profil aynı Whatsapp daki gibi destekleyen diğer kullanıcılarda görülecektir. Resminiz, kişisel bilgileriniz vs. buradan güncelleme yapabilirsiniz.

9.  Bixby ve Reminder

Bixby kişisel asistan uygulamasını artık hepimiz biliyoruz. Bixby ile gelen Reminder (Hatırlatıcı) uygulamasının ise çok hoş özellikleri bulunmaktadır. Resimlerde görüldüğü gibi hatırlatıcı ekleme seçeneğinde aldığınız notun belirli bir saatte ve/ya en önemlisi belirli bir konumda size hatırlatmasını seçebilir koşulları siz belirleyebilirsiniz.

Örn. İşe gittiğimde, şu saatte bana şunu hatırlar gibi ayarlamalar yapabilirsiniz. Tabi ki bu özelliği kullanırken konum servisleriniz açık olmalıdır.

10. Smart Lock

 

Cihazınızın belirli koşullarda şifre ile kilitlenmesini istemediğiniz zaman bu seçenekten ayarları yapabilirsiniz.

Örn. şu cihaza bağlı iken kilitleme, üzerimde iken kilitleme, şu konumda iken kilitleme vs. gibi.

Ayarlar>Kilit Ekranı ve Güvenlik>Smart Lock