Windows 10 ile birlikte beklenen Başlat menüsü geri döndü,Charms çubuğunaysa hiçbir şey olmadı. Yeni işletim sisteminin fiyatının ne olacağı konusundaysa henüz elimizde somut bir bilgi bulunmamakta. Ancak bugün denediğimiz teknik önizleme sürümü, Microsoft’un tercihini bu kez dokunmatikten değil, verimlilikten yana yaptığını gösteriyor.

Microsoft’tan Joe Belfiore, yolun çok başlarında olan teknik önizleme sürümünün tanıtımda anlatılan işlevlerin dahi hepsine sahip olmadığının önemle üzerinde durdu. Tabi ki bu sürümde problemlere rastlamamız da olası. Ancak teknik önizlemeyi denediğimiz kısa süre içinde hiçbir sorun yaşamadık.

windows 10, ön inceleme, teknik, hands on

Teknik önizleme sürümünün amacı, Microsoft’un dokunmatik, fare ve klavye girişlerini dengeleyebildiğini, kimseyi yalnız bırakmadığını ispat etmek. Çekirdek özelliklere odaklanan sürümde Dosya Gezgini, Denetim Masası, Not Defteri gibi araçlarda veya Müzik, video gibi uygulamalarda yenilik aramamak gerekiyor.

Başlat menüsü

windows 10, ön inceleme, teknik, hands on

 

Başlat menüsü

Windows 10’u klavye ve fareyle kullanıyorsanız Başlat menüsü varsayılan hale geliyor. Ama isterseniz tam ekran giriş ekranını kullanmaya devam edebiliyorsunuz. Başlat menüsü, Windows 7’dekinden farklı olarak Canlı Kutucukları üzerine sabitlemenize olanak tanıyor. Sol tarafta ise alıştığımız bir uygulama listesi bulunuyor. Sol tarafta gördüğünüz öğeler arasında sabitlenmiş ve son uygulamalar, dosyalar için sıçrama listeleri, komut çalıştırma olanağı da tanıyan bir arama kutucuğu ve sistemi kapatmaya veya yeniden başlatmaya yarayan bir düğme var.

windows 10, ön inceleme, teknik, hands on

Arama kutucuğu, Bing’den ve Windows Mağazasından sonuç gösterebilme gibi tüm Windows 8 özeliklerine sahip. Başlat düğmesinin yanındaki ayrı bir Arama menüsü ise trend olan konuları Bing’den alarak size gösteriyor.

windows 10, ön inceleme, teknik, hands on

Başlat menüsünün boyutunu değiştirmeniz mümkün, ancak bu işlev biraz garip çalışmakta: Menünün sadece yüksekliğini değiştirebiliyorsunuz. Genişliği değiştirme işini fareyle çekerek yapamıyorsunuz, bunun için bir ayarı değiştirmeniz gerekiyor.

Tutturma (snap) ve uygulamalar

windows 10, ön inceleme, teknik, hands on

Tutturma (snap), uygulamalar

Açık pencereler arasında geçiş yapmamıza izin verenAlt+Tab klavye kısayolu, 1990’dan bu yana kullanılmakta. Bu kısayol, Windows 8.1’de metro uygulamaları arasında geçiş yapmamıza da izin veriyordu. Şimdi ise metro uygulamalarını diğer yazılımlar gibi pencerede açmanız, yeniden boyutlandırıp ekranın kenarlarına tutturmanız mümkün. Görev çubuğundaki yeni Görev Görüntüleme düğmesi, Alt+Tab kısayolunu hiç denememiş olanlar için pencereler arasında geçiş yapmanızı sağlayan bir işlev sunuyor.

Tutturma (snapping) Windows 8’de iki uygulamayı yan yana kullanmanıza izin veriyordu; Windows 10’daysa daha fazlasını yapabiliyor. Dar bir pencere açıksa diğer pencere, kalan tüm bölümü kaplayabiliyor veya ekranın her köşesine bir uygulama, yani toplamda dört uygulama tutturabiliyorsunuz. Windows, tutturma işlevini kolaylaştırmak için size açık pencerelerin küçük

Win+Tab ile sanal masaüstleri arasında geçiş

windows 10, ön inceleme, teknik, hands on

Sanal masaüstü

Vista’da 3D Flip Explorer, Windows 8’de ise metro uygulamaları arasında geçiş için kullanılan Win+Tabkısayolu ise Windows 10’da açık sanal masaüstleriniz arasında geçiş yapmanızı sağlıyor. Geçiş sırasında masaüstlerinizin canlı haldeki küçük resimleri gösteriliyor. Farenizle sadece geçiş yapmak istediğiniz masaüstünü değil, pencereyi bile seçebiliyorsunuz.

Sanal masaüstleri yeni bir fikir değil. Şimdiye kadar Windows’la sunulmamasının arkasında ise onları yönetmenin kafa karıştırıcı olabilmesi. Windows 10’da çalışan bir uygulama şu anki masaüstünde değilse alt çizgiyle gösteriliyor. Bu uygulamaya tıkladığınızda direkt olarak ilgili masaüstüne geçiş yapıyorsunuz.

windows 10, ön inceleme, teknik, hands on

Gelişmiş kullanıcıların Windows 10’un kendileri için tasarlandığını düşüneceğinden eminiz. Ancak geri kalan kısmın sanal masaüstlerini kullanıp kullanmayacağı şüpheli.

Kaynak: Chip.com.tr